Kabel do routera

Dobrej jakości łącze internetowe jest w obecnych czasach podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Szybkiego internetu wymagają chociażby gry, ale również serwisy oferujące filmy, a nawet zdalna praca. Jakie rodzaje kabli do routera są dostępne i który będzie dobrym wyborem?

Czym jest kabel sieciowy?

Kabel sieciowy RJ45 jest wykorzystywany w celu połączenia urządzenia końcowego (np. routera, komputera, telewizora czy konsoli) do sieci internetowej. To kabel typu skrętka, który – podobnie jak kable antenowe – ma za zadanie umożliwić optymalny przepływ sygnału pomiędzy dwoma urządzeniami.

Choć wygląd kabla sieciowego mógłby to sugerować, w rzeczywistości nie jest on tożsamy z kablem telefonicznym. Różnią się one nie tylko zastosowaniem i możliwościami, ale również (a może przede wszystkim) budową. Także same kable LAN nie są identyczne: mogą oferować różne możliwości w związku z niższą jakością wykonania, ale również niedopasowaniem rodzaju kabla internetowego do zapotrzebowania.

Rodzaje kabli do routera

Warto zaznaczyć, że kable sieciowe różnią się między sobą również rodzajem końcówki. Wskazać można w tym zakresie na dwie opcje:

  • zakończenie typu A (charakteryzujące się określonym układem kolorów znajdujących się we wnętrzu pinów: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, a na końcu – brązowy)
  • zakończenie typu B (w tym przypadku układ pinów jest inny – od lewej do prawej znajdziemy tam: pin biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy i brązowy).

Ze względu na zastosowaną końcówkę, można wskazać na kable proste (posiadające dwa identyczne zakończenia), stosowane głównie w łączeniu routerów i komputerów, a także kable krosowane, posiadające końcówkę typu A oraz końcówkę typu B. Ten drugi rodzaj kabli jest wykorzystywany do łączenia ze sobą dwóch komputerów. Dla routerów – nie ma większego znaczenia, czy zdecydujemy się na kabel z końcówkami A, czy z końcówkami B. Ważne jest jedynie, by wybrać kabel prosty – z jednakowymi zakończeniami.

Kable Ethernet – rodzaje

Kable Ethernet można podzielić na:

  • STP-S/FTP – w tym przypadku skrętka jest ekranowana folią, a dodatkowo zastosowane są również dwa ekranowania chroniące poszczególne przewody;
  • UTP – to najtańszy typ kabli, pozbawiony ekranowania (a tym samym zabezpieczenia przed wpływem fal elektromagnetycznych na jakość sygnału);
  • FTP – to typ kabla LAN, w którym skrętka jest ekranowana folią w całości. To rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze od UTP, ale charakteryzujące się niższym stopniem ochrony od kabla STP-S/FTP.

Jak łatwo zauważyć, na najlepszą wytrzymałość można liczyć kupując kabel STP-S/FTP, rozwiązaniem średniej jakości jest kabel FTP, a najniższej klasy – UTP. W praktyce jednak w większości sieci domowych zupełnie wystarczający jest ten ostatni typ, bowiem w budynkach prywatnych nie występują aż tak duże zakłócenia elektromagnetyczne, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na jakość sygnału.

Kabel do routera
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here