Bielizna termoaktywna to ważny element garderoby każdego motocyklisty. Spełnia ona szereg ważnych funkcji. W zależności od konkretnego modelu, odpowiedni zestaw bielizny gwarantuje ciepło i komfort jazdy w chłodniejsze dni, a czasem wręcz przeciwnie – zapewnia ochłodzenie, efektywnie eliminując wilgoć. Obecnie motocykliści mają do wyboru różne marki, materiały i technologie, co może sprawiać pewne trudności w orientacji. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni komplet bielizny termoaktywnej, aby w pełni cieszyć się jazdą motocyklem.
Funkcje bielizny termoaktywnej
Bielizna termoaktywna motocyklowa ma za zadanie zwiększyć komfort jazdy na motocyklu. W chłodne dni zapewnia ciepło, a podczas pokonywania dystansów w upale – chłodzenie, pod warunkiem, że pozostałe elementy motocyklowego ubioru są odpowiednio dobrane. Zanim omówimy zalety bielizny termoaktywnej, należy podkreślić, że nie powinniśmy nosić na niej odzieży bawełnianej (np. t-shirtów czy bluz), która zatrzymuje pot. Jednym z najważniejszych atutów bielizny termoaktywnej jest skuteczne odprowadzanie wilgoci. Jeżeli nałożysz na siebie np. bawełniany t-shirt, który zatrzyma wilgoć między pierwszą warstwą (bielizna termoaktywna) a wierzchnią odzieżą motocyklową (kurtka i spodnie motocyklowe), nawet najwyższej jakości zestaw nie spełni swojego zadania.
Należy też zaznaczyć, że bielizna termoaktywna pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał odzieży motocyklowej, zwiększając higienę całego ubioru, który nosimy na jednoślad. Komplet bielizny obejmujący całe ciało (skarpety, spodnie/legginsy, koszulka z długim rękawem i kominiarka) pomaga utrzymać czystość butów, kasku i odzieży motocyklowej. To skutkuje ograniczeniem nieprzyjemnego zapachu i rzadszą koniecznością prania butów, kasku i całej odzieży, co przekłada się na dłuższą żywotność twojego zestawu. Pamiętaj więc, że przy wyborze odzieży motocyklowej nie skupiaj się wyłącznie na spodniach, kurtce, kasku i butach
Rodzaje bielizny termoaktywnej
Producenci bielizny termoaktywnej oferują motocyklistom modele dostosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych. Od uniwersalnych modeli na sezon od wiosny do jesieni, przez bieliznę chłodzącą (tzw. coolery), aż do termoaktywnych zestawów z wełny merynosów, które zapewniają ciepło nawet w najniższych temperaturach.
Uniwersalna bielizna termoaktywna – to doskonała opcja dla tych, którzy szukają wszechstronnego zestawu służącego do jazdy w różnorodnym zakresie temperatur. Wersje te doskonale sprawdzają się zarówno w pełni lata, jak i podczas wiosennych czy jesiennych wypraw. Oczywiście, w wysokich temperaturach nie radzą sobie tak dobrze jak coolery, a w niskich nie oferują tak dużej ochrony termicznej jak grubsze zestawy z wełny merynosów. Bielizna termoaktywna z tej kategorii to rodzaj kompromisu, który sprawdza się w różnych warunkach sezonu motocyklowego.
Bielizna termoaktywna z wełny merynosów – to propozycja dla tych, którzy planują jeździć w bardzo niskich temperaturach. Wełna z owiec merynosów zdobyła pierwsze uznanie wśród alpinistów i himalaistów, a później przeniknęła do sfery motocyklowej. Zestawy z tego materiału oferują nieporównywalne właściwości cieplne, co czyni je najlepszym wyborem na jesień, zimę i wczesną wiosnę.
Bielizna termoaktywna chłodząca (cooler) – została zaprojektowana z myślą o motocyklistach preferujących jazdę w wysokich temperaturach, dlatego doskonale sprawdzi się podczas miejskiej jazdy czy letnich wypraw do ciepłych krajów. Specjalne włókna Nilit Breeze zwiększają termoizolację, skutecznie obniżając temperaturę ciała nawet o 1 stopień Celsjusza. Ponadto, bielizna tego typu dysponuje strefami wentylacyjnymi w miejscach o zwiększonej potliwości, co przynosi ulgę podczas jazdy w naprawdę gorące dni.
Różnice pomiędzy bielizną termoaktywną, a termiczną
Na wielu stronach mogłeś natknąć się na zwroty „bielizna termoaktywna” i „bielizna termiczna”, które są często używane zamiennie. Chociaż zazwyczaj jest to niezamierzone lub nieszkodliwe uogólnienie, warto zrozumieć różnicę między tymi dwoma typami bielizny, aby uniknąć późniejszego rozczarowania zakupem.
Bielizna termoaktywna ma na celu utrzymanie optymalnej temperatury ciała, co oznacza, że redukuje ryzyko zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia. Kluczowe cechy bielizny termoaktywnej obejmują konstrukcję umożliwiającą odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i materiał mniej podatny na retencję wody (na przykład w formie potu). To właśnie dlatego bielizna termoaktywna zyskała duże uznanie wśród motocyklistów i osób uprawiających różne dyscypliny sportu.
Z kolei bielizna termiczna to kategoria produktów, której głównym zadaniem jest ogrzanie ciała. Oznacza to, że pod etykietą „bielizna termiczna” mogą kryć się na przykład klasyczne, bawełniane kalesony lub cienkie spodnie/bluza z polaru. To stanowi główną różnicę, która uniemożliwia stosowanie bielizny termicznej w sporcie i podczas jazdy na motocyklu. Mokre, przepocone ubrania znacząco zwiększają ryzyko wychłodzenia organizmu i mogą prowadzić do odparzeń i otarć, co jest szczególnie istotne dla motocyklistów.