Strona głównaTECHNOLOGIACzujniki parkowania wariują? Oto możliwe przyczyny!

Czujniki parkowania wariują? Oto możliwe przyczyny!

Czujniki parkowania to niewątpliwie jedne z najbardziej przydatnych akcesoriów w samochodzie. Pozwalają na bezpieczne wykonywanie manewrów, a jeśli przy tym samochód jest sporych rozmiarów – zabezpieczają przed niepotrzebnym zarysowaniem zderzaków i błotników. Czasem jednak dźwięk czujnika słyszysz całkowicie bez potrzeby, kiedy nie ma żadnego zagrożenia. W jakich sytuacjach czujniki parkowania wariują i jak na to reagować?

Usterki czujników parkowania najłatwiejsze do usunięcia

Wbrew pozorom piszczące bez potrzeby czujniki parkowania nie zawsze muszą oznaczać poważną awarię. Warto zacząć od oceny tego, czy w ogóle ma miejsce jakakolwiek usterka, bo często okazuje się, że to tylko drobiazg. W jakich sytuacjach czujniki mogą sygnalizować przeszkodę?

  • Brudne czujniki parkowania – najczęstszy powód, dla którego czujniki nagle zaczynają wariować. O ile drobne zabrudzenia nie powinny powodować niekontrolowanego sygnału dźwiękowego, o tyle grubsze warstwy błota i mokrego piasku już tak. Czujniki bardzo często zawodzą także przy intensywnych opadach śniegu. To właśnie on ma tendencję do przyklejania się do zderzaków, na których czujniki są przymocowane. W takich sytuacjach należy zadbać o czystość tych zderzaków. Jeśli podróżujesz podczas intensywnych opadów śniegu, a czujniki nie dają Ci spokoju, można je wyłączyć.
  • Zbyt bliska odległość od samochodu stojącego z przodu. Czujniki wówczas sygnalizują zbliżającą się przeszkodę, bo nie wiedzą, że kierowca panuje nad odległością i prędkością samochodu. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w korkach. Nowsze systemy samochodowe sprawiają, że sygnał dźwiękowy powoli się wycisza, jeśli samochód pozostaje w tej samej odległości od przeszkody. Jednak czujniki starszego typu uparcie będą piszczeć, dopóki przeszkoda się nie oddali. Lekarstwem na taką sytuację jest wyłączenie przednich czujników. Warto jednak potem pamiętać o ich ponownym włączeniu, by mogły spełniać swoją funkcję.
  • Owady. Podczas stania w korku usłyszysz czasem krótkie sygnały czujników. Być może większych rozmiarów owad obija się właśnie o Twój zderzak. Nic nie musisz z tym robić i na pewno nie należy tego traktować jako usterkę czujników parkowania.

Czujniki parkowania wariują – awarie wymagające interwencji mechanika

Nie zawsze jednak jest tak prosto, że tylko drobny ruch ściereczką na zderzaku wystarczy, by przywrócić sprawność czujników parkowania. Czasem jest to związane z awarią modułów, które odpowiadają za ich pracę.

  • Awaria centralki – sterowniki czujników parkowania najczęściej uszkadzają się poprzez kontakt z wilgocią. Nie bez przyczyny samochody, które przeszły podtopienia, zmagają się z szeregiem usterek natury elektronicznej. W przypadku czujników parkowania należy taką centralkę wymienić, ale również znaleźć przyczynę, z powodu której się zepsuła. Być może rozwiązaniem na dłużej, będzie przeniesienie nowo zakładanej centralki w inne miejsce.
  • Awarie mechaniczne – najczęściej związane z uszkodzeniem pojedynczego czujnika. Może się tak zdarzyć po uderzeniu w jakąś przeszkodę. Uszkodzenie jednego czujnika czasem sprawia, że poprawnie przestają funkcjonować wszystkie. Wystarczy wówczas wymienić uszkodzony czujnik. Nie jest to ani droga, ani długa naprawa, jednak w większości samochodów trzeba wziąć również pod uwagę malowanie czujnika. Zazwyczaj ma on bowiem kolor czarny, a żeby wyglądał ładnie na zderzaku, powinien być w kolorze nadwozia.
  • Kiepskiej jakości naprawy lakiernicze – nieodpowiednie przygotowanie czujników do lakierowania może je uszkodzić lub zniszczyć całkowicie. Dlatego tę część pracy należy oddać w ręce naprawdę dobrego, zorientowanego w temacie lakiernika.

Usterki w akcesoryjnych czujnikach parkowania

O ile usuwanie awarii z fabrycznych czujników parkowania jest łatwe i szybkie, o tyle w przypadku akcesoryjnych (domontowywanych już po produkcji samochodu) przyjdzie Ci się zmierzyć z większym wyzwaniem. Po pierwsze dlatego, że awaria fabrycznych czujników od razu widoczna jest na komputerze pokładowym, a akcesoryjnych nie. Często diagnoza problemu trwa dłużej. Po drugie, w akcesoryjnych czujnikach parkowania nie zawsze jest możliwość wymiany pojedynczych czujników. Może się okazać, że nie tylko do wymiany jest cały komplet, ale również, że do tej naprawy konieczne jest zdemontowanie zderzaka. Wówczas będzie się to wiązało z poważniejszą naprawą, zapewne też droższą.

Ile kosztuje naprawa czujników parkowania?

Odpowiedź jest jedna i można jej użyć w przypadku większości pytań: to zależy. Czasem naprawa nie wyniesie ani złotówki, jeśli wystarczy tylko dobrze umyć zderzak. Czasem nie przekroczy wartości kilkudziesięciu złotych, jeśli przy pojedynczym czujniku trzeba wykonać najprostszą pracę. Są jednak sytuacje, w których zapłacisz kilkaset złotych za przywrócenie sprawności czujników, bo wiąże się to z koniecznością zdemontowania zderzaka i wymiany uszkodzonych modułów.

Zaoszczędzić możesz jednak na częściach samochodowych – zajrzyj do sklepu motoryzacyjnego nocar.pl i sam się przekonaj!

Źródło zdjęć: unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read