Strona głównaMOTOJak przygotować się do pierwszej wycieczki off-road. Poradnik dla początkujących

Jak przygotować się do pierwszej wycieczki off-road. Poradnik dla początkujących

Posiadasz auto z napędem 4×4 i planujesz rodzinny weekend pełen atrakcji i adrenaliny? Mamy dla Ciebie bardzo ciekawą propozycję. Zaproponuj rodzinie i przyjaciołom wypad off-road. To gwarancja udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach, zwłaszcza jeżeli nie miałeś dotychczas styczności z tego typu rozrywką. W poniższym wpisie przedstawiamy kilka porad dla początkującego off-roadowicza!

Dobre zaplanowanie trasy to podstawa off-roadu

Nie można mówić o udanej wyciecze, bez wcześniejszego zaplanowania trasy przejazdu. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o ekstremalnych bezdrożach. Wyruszając w taką podróż pierwszy raz, nie wiesz nigdy na co możesz się natknąć. Warto odpowiednio wcześniej przestudiować mapę oraz poszukać w Internecie gotowych rozwiązań. W ten sposób będziesz mniej więcej wiedział gdzie oraz po jakim terenie będziesz musiał się poruszać. Tam gdzie jedziesz, może zabraknąć sygnału, więc będziesz zdany wyłącznie na papierową mapę i własną wiedzę. Na nic nie przyda Ci się telefon ani GPS.

Podstawowe akcesoria do off-roadu

Jak tylko pierwszy raz poczujesz adrenalinę związaną z jazdą po ekstremalnym terenie, z pewnością wybierzesz się kolejny. Być może stanie się to Twoim hobby – nie bez powodu tylu jest miłośników jazdy z napędem na 4 koła. Warto już podczas pierwszej wycieczki zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria.

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiedni zestaw narzędzi oraz latarkę. Jeżeli chodzi o podstawowe wyposażenie terenówki, prym wiodą wyciągarki samochodowe. Nigdy nie wiadomo czy trasa nie zaskoczy Cię grząskim gruntem czy nawet zawalonym drzewem. Takie informacje nie pojawią się na mapie. Posiadając wyciągarkę, nie będą stanowiły większej przeszkody i nie zmuszą Cię do zakończenia wyprawy.

Oprócz tego, przyda się także high-lift, który każdy off-roadowiec powinien mieć w swoich akcesoriach. Za pomocą high-lifta oraz pasa możesz sprawnie wyciągnąć koło z błota.

Nie zapomnij o prowiancie i ciepłej odzieży wierzchniej

Podczas off-roadowej wycieczki może zaskoczyć Cię wiele – w tym również nagłe załamanie pogody. W takie trasy wyrusza się też najczęściej na kilka godzin. Musisz zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Ciepłe ubrania, prowiant i gorąca herbata w termosie przydadzą się podczas wyprawy, szczególnie jeżeli zaprosisz do wspólnej jazdy całą rodzinę.

Sprawdź czy Twój samochód jest w dobrym stanie

Pierwsza terenowa podróż powinna być zaplanowana tak, aby pojazd którym dysponujesz bez problemu sobie z nią poradził. Nie możesz zdawać się wyłącznie na własne umiejętności, ponieważ jazda po błocie i stromych zboczach różni się całkowicie od rekreacyjnej jazdy po mieście. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie stanu pojazdu, którym wybierasz się w trasę. Chodzi o to, by miło spędzić czas i nie musieć obawiać się o problemy natury technicznej. Chcąc zasmakować prawdziwego off-roadu, samochód terenowy to podstawa.

Jednak w obu przypadkach niezwykle ważne jest aby Twój samochód był w pełni sprawny. Zanim wybierzesz się na taką wycieczkę, sprawdź dokładnie, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeżeli nie znasz się na mechanice, warto udać się do zaufanego warsztatu lub oddać samochód do przeglądu.

Podsumowanie

Off-road jest niezwykle fascynującym sportem, który niesie ze sobą wiele niezapomnianych wrażeń i emocji. Oprócz tego, z pewnością pochłonie każdego, kto chociaż raz zweryfikuje swoje umiejętności i wybierze się w taką ekstremalną wyprawę.

Ostrzegamy – jeżeli raz wybierzesz się na tego typu wyprawę, z pewnością będziesz chciał wybrać się ponownie!

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read