Strona głównaKOMPUTERYJaki dysk SSD kupić?

Jaki dysk SSD kupić?

Masz wrażenie, że Twój sprzęt nie działa zbyt szybko, zapis i odczyt plików z dysku są poniżej Twoich oczekiwań? Chcesz wymienić dysk ze standardowego „talerzowca” na SSD? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Technologia

Dysk SSD zbudowany jest jak klasyczny pendrive – oparty jest na technologii flash. Oznacz to, że jest odporny na mechaniczne uszkodzenia danych (oczywiście pomijamy kwestię rzucania dyskiem o ścianę ;-), gdyż nie posiada on żadnych fizycznych talerzy. Ma zwiększoną żywotność i jest zdecydowanie szybszy. Największym plusem korzystania z technologii SSD jest skrócenie ładowania systemu o nawet 80%!

Najpopularniejszym interfejsem podłączania dysków jest SATA III, aczkolwiek można też podłączyć za pomocą np. USB 3.0 .

Pojemność

Podstawowym elementem jest określenie, ile miejsca na dysku nam potrzeba. Jeżeli chcemy zainwestować w jeden dysk wspólny dla systemu i plików, najmniejszym polecanym dyskiem jest 500 GB, ze względu na to, że oprogramowanie sprzętu też zajmuje trochę miejsca, a mniejsze wartości są po prostu nieopłacalne.

Prędkość odczytu i zapisu

Im więcej tym lepiej, ale także drożej – prędkość odczytywania oraz zapisywania plików na dysku jest ważnym elementem np. podczas instalacji programów, zgrywania zdjęć, wykonywania kopii zapasowej… Zdecydowanie skraca i uprzyjemnia pracę wykonywaną na naszym komputerze.

Podsumowując, wybór dysku SSD zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia. Z pewnością skróci czas ładowania gier, instalacji i przenoszenia plików pomiędzy innymi urządzeniami. Na szczęście nie są już takie drogie jak pare lat temu, lecz kilkaset złotych trzeba wyłożyć, żeby mieć odpowiedni, spełniające nasze wymagania użytkowe urządzenie aby odczuć różnicę już po pierwszym uruchomieniu systemu i cieszyć się zwiększoną prędkością na długie, długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read