Strona głównaAGD I RTVKabel do routera

Kabel do routera

Dobrej jakości łącze internetowe jest w obecnych czasach podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Szybkiego internetu wymagają chociażby gry, ale również serwisy oferujące filmy, a nawet zdalna praca. Jakie rodzaje kabli do routera są dostępne i który będzie dobrym wyborem?

Czym jest kabel sieciowy?

Kabel sieciowy RJ45 jest wykorzystywany w celu połączenia urządzenia końcowego (np. routera, komputera, telewizora czy konsoli) do sieci internetowej. To kabel typu skrętka, który – podobnie jak kable antenowe – ma za zadanie umożliwić optymalny przepływ sygnału pomiędzy dwoma urządzeniami.

Choć wygląd kabla sieciowego mógłby to sugerować, w rzeczywistości nie jest on tożsamy z kablem telefonicznym. Różnią się one nie tylko zastosowaniem i możliwościami, ale również (a może przede wszystkim) budową. Także same kable LAN nie są identyczne: mogą oferować różne możliwości w związku z niższą jakością wykonania, ale również niedopasowaniem rodzaju kabla internetowego do zapotrzebowania.

Rodzaje kabli do routera

Warto zaznaczyć, że kable sieciowe różnią się między sobą również rodzajem końcówki. Wskazać można w tym zakresie na dwie opcje:

  • zakończenie typu A (charakteryzujące się określonym układem kolorów znajdujących się we wnętrzu pinów: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, a na końcu – brązowy)
  • zakończenie typu B (w tym przypadku układ pinów jest inny – od lewej do prawej znajdziemy tam: pin biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy i brązowy).

Ze względu na zastosowaną końcówkę, można wskazać na kable proste (posiadające dwa identyczne zakończenia), stosowane głównie w łączeniu routerów i komputerów, a także kable krosowane, posiadające końcówkę typu A oraz końcówkę typu B. Ten drugi rodzaj kabli jest wykorzystywany do łączenia ze sobą dwóch komputerów. Dla routerów – nie ma większego znaczenia, czy zdecydujemy się na kabel z końcówkami A, czy z końcówkami B. Ważne jest jedynie, by wybrać kabel prosty – z jednakowymi zakończeniami.

Kable Ethernet – rodzaje

Kable Ethernet można podzielić na:

  • STP-S/FTP – w tym przypadku skrętka jest ekranowana folią, a dodatkowo zastosowane są również dwa ekranowania chroniące poszczególne przewody;
  • UTP – to najtańszy typ kabli, pozbawiony ekranowania (a tym samym zabezpieczenia przed wpływem fal elektromagnetycznych na jakość sygnału);
  • FTP – to typ kabla LAN, w którym skrętka jest ekranowana folią w całości. To rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze od UTP, ale charakteryzujące się niższym stopniem ochrony od kabla STP-S/FTP.

Jak łatwo zauważyć, na najlepszą wytrzymałość można liczyć kupując kabel STP-S/FTP, rozwiązaniem średniej jakości jest kabel FTP, a najniższej klasy – UTP. W praktyce jednak w większości sieci domowych zupełnie wystarczający jest ten ostatni typ, bowiem w budynkach prywatnych nie występują aż tak duże zakłócenia elektromagnetyczne, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na jakość sygnału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read