Strona głównaMOTOOpony zimowe do samochodu, co warto wiedzieć przed zakupem?

Opony zimowe do samochodu, co warto wiedzieć przed zakupem?

Różnice między oponami mogą być większe niż nam się wydaje, nie powinniśmy oceniać ich stanu technicznego patrząc tylko na jakość bieżnika.

Tanie, ale czy dobre i bezpieczne?

Wiele kierowców na własnej skórze przekonało się, że zimowa opona to nie tylko kawałek dobrze uformowanej gumy, ale też ich jakość wykonania jest ważna. Mowa o klientach, którzy zdecydowali kupić się tanie, azjatyckie opony, których nazwy są podobne do nazw światowych marek. Sprzedawcy zachwalają je, mówiąc, że ich bieżniki są tak samo dobre i podobne do znanych marek, ale o nawet połowę tańsze.

Kształty bieżników mogą faktycznie wyglądać bardzo podobnie, ale w samej oponie nie chodzi tylko o dobry, stan bieżnika, ale o jakość i materiał z jakiego wykonano ogumienie.

Rodzaje bieżników

1.Bieżnik kierunkowy

Stanowi ślad w kształcie literki V, przy zakładaniu tego rodzaju ogumienia trzeba pamiętać o właściwym ukierunkowaniu opony na feldze, pomoże tam w tym strzałką na obrysie opony, dzięki niej możemy zobaczyć jaki jest kierunek toczenia opony.

2.Bieżnik asymetryczny

Są poważnym konkurentem opon z bieżnikiem kierunkowym. Charakteryzuje się tym, że po wewnętrznej i zewnętrznej rzeźba bieżnika jest inna. Trzeba pamiętać o napisach na boku opony Inside/outside, które mówią nam jak załozyc opony na felgę. Inside- od wewnątrz, inside- od zewnątrz felgi.

3. Bieżnik symetryczny

Najprostszy i najtańszy, ale jednocześnie najmniej wydajny. Przy zakładaniu tego rodzaju opon nie musimy się bac o założenie opony w zła stronę, czy o zły kierunek jej toczenia. Możemy ją założyć dowolnie, tego rodzaju opony są stworzone dla przede wszystkim kompaktowych i miejskich samochodów z rozmiarami 13, 14, 15 cali. Są stworzone dla kierowców, którzy chcą poprostu jeździć.

Jakiej klasy opony wybrać?

1. Opony klasy wyższej 

Najnowocześniejsze i najlepiej dopracowane opony na rynku. Bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o samochody luksusowe, ale także o te tańsze, jeżeli w grę wchodzi komfort i bezpieczeństwo. Trzeba liczyć się z tym, że ich cena może być bardzo duża.

2. Opony klasy średniej 

Są to opony który mają dobry stosunek ceny do jakości. Cenią sobie bezpieczeństwo i są lepsze od tanich opon zimowych pod względem parametrów, ale nie są też tak drogie jak opony klasy premium.

3. Opony klasy ekonomicznej

Opony  bardzo dobre dla osoby, która poszukuje ogumienia w niskiej cenie, ale nie kosztem bezpieczeństwa. Opony te są bezpieczne, mają dobre parametry, ale nie są tak dobrze dopracowane jak opony klasy wyższej i średniej.

1 KOMENTARZ

  1. Żeby optymalnie wybrać opony zimowe nie wystarczy wiedzieć jakie są ich rodzaje, ale przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie będziemy z nich korzystać, i czy do tego trzeba o nie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read