Strona głównaAUDIOSłów kilka o sprzęcie audio

Słów kilka o sprzęcie audio

Sprzęt audio to obowiązkowe wyposażenie domu każdego audiofila i melomana. Urządzenia tego typu zapewniają wspaniałe doznania podczas słuchania muzyki. Dźwięk, który zagwarantuje nam sprzęt dobrej jakości jest nieporównywalny do tego, jaki uzyskamy za pomocą zwykłego głośnika znajdującego się w telewizorze czy w zestawie grającym podłączonym do komputera.

Czym kierować się przy wyborze sprzętu audio

Dla osób nieobeznanych z tematem, wybór urządzenia grającego będzie nie lada wyzwaniem. Jeśli nie chcemy polegać tylko i wyłącznie na opiniach użytkowników i wskazówkach sprzedawców, musimy dowiedzieć się co nieco o parametrach, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. W pierwszej kolejności sprawdźmy parametry techniczne urządzenia, takie jak moc ciągła, która powinna wynosić co najmniej 40W, dzięki niej będziemy mogli cieszyć się z wysokiej jakości niskich tonów i dynamiki dźwięków. Kolejnym istotnym aspektem jest częstotliwość, najlepiej wybierać tą mieszcząca się w zakresie od 30 do 20000 Hz. Warto zwrócić uwagę czy sklep, w którym planujemy dokonać zakupu ma w swojej ofercie możliwość przetestowania sprzętu przed jego zakupem. Jeśli tak, zabierzmy ze sobą swoją ulubioną płytę i na własne uszy poznajmy możliwości modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Sprzęty audio nawet o takich samych parametrach technicznych nie będą brzmiały identycznie. Na jakość dźwięku w dużej mierze wpływa także kształt głośników i materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej sprawdzi się tutaj drewno, ma ono bowiem najlepsze właściwości rezonujące.

Wielkość sprzętu i głośność basów to nie wszystko

Pamiętajmy, aby wybierać modele, które spełniają nasze indywidualne oczekiwania. Weźmy pod uwagę w jakim pomieszczeniu będziemy korzystać ze sprzętu grającego. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, to nie warto inwestować w wielkie kolumny, których mocy nie wykorzystamy. Wielu z nas przy wyborze kieruje się głównie mocą basów. Dobrej jakości produkty oferują zbilansowany zakres dźwięków, tak aby zbyt intensywne niskie tony nie przyćmiewały wokalu i instrumentów o innej częstotliwości.

Gdzie umieścić sprzęt audio i jak uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku

Aby polepszyć jakość dźwięku warto zainwestować w podkładki pod kolce, które redukują drgania przenoszone między urządzeniem, a podłożem. Dzięki takiemu odizolowaniu uzyskamy najlepsze walory dźwiękowe. Pamiętajmy, aby nasz sprzęt miał zapewnioną dobrą wentylację. Dzięki niej unikniemy przegrzania i przedłużymy jego żywotność. Rozmieszczając głośniki oddalmy je trochę od ściany, tak by fale dźwiękowe nie odbijały się od nich. Ostatnią kwestią, o której nie trzeba chyba nikomu przypominać, jest ustawienie urządzenia zdała od wody. Zalanie grozi zwarciem w skutek, którego nasz sprzęt grający może ulec uszkodzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read