Strona głównaAGD I RTVCo to jest soundbar?

Co to jest soundbar?

Czym jest soundbar?

Soundbar to nic innego jak rodzaj głośnika. Konkretniej mówiąc, to umieszczony w podłużnej obudowie zintegrowany system audio. Najprostsze modele składają się z dwóch głośników, te bardziej zaawansowane mogą posiadać nawet dziewięć, plus zewnętrzny subwoofer (głośnik niskotonowy, gwarantujący mocniejsze basy).

Soundbar różni się od klasycznego kina domowego tym, że użytkownik nie musi rozmieszczać poszczególnych głośników po całym pomieszczeniu. Wszystkie są ułożone w środku tej jednej, podłużnej belki, która jest instalowana zazwyczaj pod telewizorem.

Łącząc soundbar z odpowiednimi technologiami, można osiągnąć niemal kinowy dźwięk, ale z oczywistych przyczyn jest to efekt ograniczony.

Na co zwrócić uwagę wybierając soundbar? Przede wszystkim musi być on dopasowany do wielkości pomieszczenia. Istnieją zestawy: jednoelementowe (sam soundbar) i dwuelementowe (z subwooferem). Zestawy jednoelementowe stanowią prosty sposób na poprawę jakości dźwięku z odbiornika telewizyjnego, natomiast te drugie potrzebują więcej miejsca, ale oferują lepszy bas. Szukając dobrego soundbaru warto sprawdzić ranking soundbarów.

Najważniejsze cechy soundbara:

-pasma przenoszenia- im są szersze, tym lepiej

-ilość kanałów- tak jak w przypadku wszystkich zestawów audio, im więcej kanałów, tym lepiej, ponieważ możliwy jest lepszy efekt przestrzenny

-moc wyjściowa na kanał- trzeba pamiętać, że sama moc (chociaż ważna), to nie wszystko. Ważny wpływ na to, czy soundbar gra dobrze i głośno mają głównie dekodery, formaty audio i obsługiwane standardy.

W jaki sposób podłączyć do telewizora soundbar?

-podstawowe połączenie telewizora z soundbarem to kabel HDMI. Alternatywnie da się wykorzystać do tego typowe gniazdo audio, jak również analogowy port RCA (niestety w tym wypadku jakość dźwięku przestrzennego jest dużo słabsza).

-nie tylko pod telewizor można podłączyć soundbar. Nowoczesne głośniki mogą mieć wejście mini jack 3,5mm, co pozwala na przesyłanie dźwięku przewodem AUX bezpośrednio ze smartfona. Można użyć też bluetootha, który łączy się z urządzeniem mobilnym i nie potrzebuje do tego okablowania.

-soundbar może być też urządzeniem samowystarczalnym.

Jak wybrać soundbar z radiem?

Otóż nie opłaca się szukać odbiorników FM. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia z dostępem do internetu, co daje możliwość odtwarzania utworów prosto z radia internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read